Wyszukiwarka

Polecamy

  • Klub Alumni

Newsletter

Jeżeli chcesz być zawsze na bieżąco z informacjami naszego stowarzyszenia zamów informację na swoją skrzynkę kontaktową.

Escobb

Przedsiębiorcy ewangeliccy w Rumunii

20 listopada 2016 Przedsiębiorcy ewangeliccy w Rumunii

Po 15 godzinach jazdy samochodem około 2 w nocy z dnia 21/22 09.2016 delegacja  Zarządu SPE dojechała do miejscowości Sibiu gdzie w dniach 22-23.09.2016 zaplanowano kolejne – XX zjazd przedsiębiorców ewangelickich (Jahrestagung) pod hasłem: Rumunia w Unii Europejskiej – szanse i ryzyka średniej przedsiębiorczości. Przed rozpoczęciem obrad rano 22.09  przedstawiciele Zarządu postanowili odwiedzin miejscowość Fagaras, którą można nazwać miasteczkiem wzajemnego szacunku ponieważ znajdują się w nim kościoły wielu wyznań chrześcijańskich: prawosławnego, grecko-katolickiego, unijnego, rzymsko-katolickiego, ewangelicko-augsburskiego i ewangelicko-reformowanego. Znajduje się również bożnica.

 20160923_112758x

Głównym zabytkiem miasta i pamiątką okresu jego największego rozwoju jest forteca, która zachowała się po dziś dzień w dobrym stanie. Wybudowana około 1310 roku, została znacząco przebudowana na początku XVII wieku przez księcia Gabriela Bethlena. Podczas tej przebudowy nadano jej renesansowy charakter, a umocnienia uchodziły obok twierdzy w Devie za jedne z najlepszych w całej Rumunii. Zamku używano jako budowli obronnej i koszar aż do XX wieku. Po 17 września 1939 służył jako więzienie dla polskich żołnierzy internowanych w Rumunii. Za czasów komunizmu mieściło się w nim ciężkie więzienie. Obecnie jest tu muzeum oraz biblioteka.

Następnie polska delegacja zwiedziła miasto Râşnov, położone w samym centrum Rumunii, (węg. Barcarozsnyó) to miasto w Siedmiogrodzie, w Rumunii. Miasto jest znane  ze słynnego chłopskiego zamku krainy Siedmiogrodu. Zamek jest wielki i wspaniale zlokalizowany z punktu widzenia walorów obronnych, a współcześnie widokowych.  Ruiny stoją na wzniesieniu i są widoczne z odległych terenów.

Osadę założyli krzyżacy prawdopodobnie w 1225 roku, a pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z 1331 roku. Twierdza została zbudowana na podwalinach zamku krzyżackiego. Po odejściu krzyżaków, o zamek dbali sami mieszkańcy i ciągle go rozbudowywali i unowocześniali. Twierdza była schronieniem dla mieszkańców Raşnova i dwóch sąsiednich wsi. Otoczona była murem obronnym i podczas najazdów państwa otomańskiego , służyła za schronienie okolicznym chłopom.

 

 

W drodze powrotnej delegacja polska postanowiła pojechać skrótem i zwiedzić znajdujące się w pobliżu góry, które o tej porze roku są już pokryte śniegiem. Podczas jazdy autem temperatura otoczenia zmieniła się od + 20 do -2.

Góry Fogaraskie  najwyższe pasmo Karpat Południowych oraz całej Rumunii.

Najbardziej znane i zarazem najwyższe szczyty Gór Fogaraskich to Moldoveanu (2544 m n.p.m.), Negoiu (2535 m n.p.m.) i Viștea Mare (2527 m n.p.m.). W okolicach drugiego z wymienionych oraz w centralnej części pasma góry przyjmują skalisty charakter, a na idącym głównym grzbietem szlaku turystycznym pojawiają się trudności techniczne oraz ekspozycja (niebezpieczeństwa i trudności porównywalne z Orlą Percią w Tatrach). Nieco trudny jest fragment szlaku „Trzy kroki od śmierci” biegnący główną granią przez grań Custura Arpaşului w stronę jeziora Capra (rum. Lacul Capra, 2230 m n.p.m.). Także nieco trudna jest jedna z dróg na Negoiu – Strunga Dracului (pol. Czarci Żleb). Najtrudniejszy odcinek to grań Custura Sărățiimiędzy Serbotą (2331 m n.p.m.) a przełęczą Șaua Cleopatrei (2355 m n.p.m.). Na grani tej w kominku pod Serbotą znajduje się kilkanaście metrów stalowych linek poręczowych, na pozostałej jej części nie ma już żadnych sztucznych ułatwień.

Ze względu na surowe warunki klimatyczne Góry Fogaraskie stanowią poważne wyzwanie w sezonie zimowym. Pierwszego zimowego przejścia głównej grani tych gór, obejmującej 6 szczytów o wysokości powyżej 2500 m n.p.m. i 30 szczytów powyżej 2300 m n.p.m. dokonali w dniach 7–18 lutego 1972 r. alpiniści niemieccy i czechosłowaccy: Fritz Bender, Ivan Dieška,

Droga asfaltowa przez góry była budowana w czasie komunizmu i pochłonęła dużo ofiar ludzkich. Była ona budowana przez więźniów politycznych, którzy odbywali  przymusową służbę wojskowa w karnych batalionach zakwaterowanych w górach.

Niesamowitym przeżyciem było spotkanie i rozmowa z jednym z byłych żołnierzy, który przez 10 lat budował drogę, a obecnie prowadzi stragan z pamiątkami obok schroniska na szczycie góry.

 

 

Następnie po powrocie do hotelu Ramada delegacja polska uczestniczył w otwarciu, obradach  i dyskusji plenerowej  XX zjazdu przedsiębiorców Europy Środkowo-Wschodniej.

W sobotę Zarząd uczestniczył w rozmowie z Zarządem Initiative w sprawie idei  powołania nowego wspólnego Stowarzyszenia z okazji 500. lat Reformacji, które zajęłoby się ratowaniem i rewitalizacją w Polsce zabytków poewangelickich.

Propozycja Zarządu SPE spotkała się z aprobatą strony niemieckiej i dalsze konsultacje prawno-ekonomiczne będą odbywały się, aby wypracować płaszczyznę współpracy.

Po południu przed uroczystą kolacją Zarząd wraz z pozostałymi przedsiębiorcami ewangelickimi z Europy zwiedził Sibiu.

Sybin został założony w roku 1190 przez saskich kolonistów wysłanych w okolice dzisiejszego miasta. Najprawdopodobniej zostało zbudowane w pobliżu rzymskiego posterunku, Caedonii, opuszczonego w czasach przybycia Sasów.

W XIV wieku Sybin był już ważnym centrum handlu. W 1376 roku rzemieślnicy byli podzieleni na 19 gildii. Miasto było także najważniejszym z siedmiu miast, które dały najpierw niemiecką – Siebenbürgen – a następnie polską – Siedmiogród – nazwę Transylwanii. Znajdował się tu także Universitas Saxorum, zgromadzenie Niemców w Siedmiogrodzie. Zwyczajowo w XVII wieku opisywano Sybin jako najbardziej wysunięte na wschód miasto kultury zachodnioeuropejskiej; było także ważnym skrzyżowaniem szlaków pocztowych biegnących na wschód – do Turcji i dalej do Persji, Chin.

Dnia 15 marca 1849 w czasie powstania węgierskiego, w okolicach Sybinu miała miejsce ważna bitwa pod dowództwem gen. Józefa Bema dowodzącego powstańcami węgierskimi przeciw połączonym siłom austriacko-rosyjskim. W 1897 roku na zamówienie Węgrów grupa polskich i węgierskich malarzy pod kierunkiem Jana Styki namalowała dedykowany temu wydarzeniu obraz pod tytułem Panorama siedmiogrodzka.

W XVIII i XIX wieku Sybin stał się ważnym centrum dla Rumunów zamieszkujących zarówno Siedmiogród jak i zależne od Turcji Hospodarstwa Wołoskie i Mołdawskie. Swoją siedzibę miał tu Banca Albina, pierwszy bank, którego właścicielem był Rumun, a także ASTRA (Siedmiogrodzkie Stowarzyszenie Literatury i Kultury Rumuńskiej). W latach 60. XIX wieku w Sybinie ulokowano siedzibę prawosławnej rumuńskiej metropolii siedmiogrodzkiej – do tej pory miasto ma status jednego z najważniejszych centrów duchowych Rumuńskiego Kościoła Prawosławnego.

Po I wojnie światowej i ostatecznym rozwiązaniu Austro-Węgier Sybin wszedł w skład Rumunii – potwierdzono to traktatem z Trianon. Część populacji miasta nadal stanowią Węgrzy i Niemcy, chociaż duża część tych ostatnich wyemigrowała do RFN po rumuńskiej rewolucji. Obecnie 2% populacji Sybina to Węgrzy, a 1,6% – Niemcy. Z grona tych ostatnich pochodzi obecny prezydent Rumunii (od 21.12.2014), Klaus Johannis, sprawujący poprzednio urząd mera Sybina (2000-2014).

 

Delegacja polska pobyt zakończyła udziałem w niedzielnym nabożeństwie po którym wyjechała w drogę powrotną.

 

Tekst i zdjęcia: Edgar Barcikowski

wstecz