Wyszukiwarka

Polecamy

  • Klub Alumni

Newsletter

Jeżeli chcesz być zawsze na bieżąco z informacjami naszego stowarzyszenia zamów informację na swoją skrzynkę kontaktową.

Escobb

Seminarium SPE w czeskim Pisku

7 lutego 2016 Seminarium SPE w czeskim Pisku

W czeskiej miejscowości Pisek odbyło się seminarium Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ewangelickich.

W dniach 5-6 lutego 2016 roku w czeskiej miejscowości Pisek położonej niedaleko Cieszyna odbyło się kolejne seminarium zorganizowane przez Stowarzyszenie Przedsiębiorców Ewangelickich (SPE). OLYMPUS DIGITAL CAMERARozpoczęło się ono od zwiedzenia nowego Centrum  Diakonii w Czeskim Cieszynie prowadzonego przez Śląską Diakonię. Dyrektor tego Centrum Pani Filipkova przybliżyła historię powstania Diakonii Śląskiej oraz w specjalnej prezentacji pokazała dzisiejszą działalność zarówno nowego Centrum Diakonii im. Władysława Santoriusa w Czeskim Cieszynie jak i innych jednostek wchodzących w skład Diakonii Śląskiej. OLYMPUS DIGITAL CAMERAPodkreślała nie tylko szybkość rozwijania się różnych form działalności Diakonii, ale przede wszystkim profesjonalizm będący czynnikiem wyróżniającym Diakonię. W ramach Diakonii Śląskiej współpracują ze sobą ekumenicznie przedstawiciele wielu różnych Kościołów. Obecnie Diakonia Śląska ma ok. 1000 pracowników i 656 ośrodków w tym m.in. szkoły, stacje socjalne, domy opieki. W nowym Centrum Diakonii w Czeskim Cieszynie znajduje się szkoła, internat, biblioteka, archiwum, stołówka i punkt informacyjny.

Po zwiedzeniu Centrum Diakonii uczestnicy seminarium udali się do miejscowości Pisek do ośrodka Beskidzka Oaza prowadzonego Śląski Kościół Ewangelicki, gdzie kontynuowane było seminarium. Po kolacji był czas na rozmowy, dzielenie się wrażeniami po wizycie w Centrum Diakonii oraz omówienie bieżącej sytuacji w SPE.

W sobotę 6 lutego seminarium rozpoczęło się modlitwą prowadzoną przez ks. Cezarego Królewicza – asystenta kościelnego SPE.

Następnie uczestnicy wysłuchali prezentacji z praktyki Pani Jolanty Janik w ramach współpracy z niemieckim stowarzyszeniem Initiative e.V.. Pani Janik odbyła praktykę zawodową w miejscowości Bad Münster w jednym z ewangelickich ośrodków wypoczynkowych. Poznała tam sposoby prowadzenia domu wypoczynkowego należącego do Kościoła Ewangelickiego Nadrenii, co pozwala jej obecnie jeszcze lepiej planować rozwój ośrodka Beskidzka Oaza w którym odbywało się seminarium przedsiębiorców, a którego dyrektorem jest właśnie Pani Jolanta Janik.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAKolejnym zaplanowanym punktem seminarium była prezentacja nowego projektu dotyczącego chęci powołania Stowarzyszenia Polsko-Niemieckiego mającego na celu ochronę dziedzictwa ewangelickiego na Dolnym Śląsku i Górnych Łużycach. Prezentacji dokonał prezes SPE Edgar Barcikowski.

Uczestnicy seminarium zaplanowali kontynuację prac nad powołaniem nowego Stowarzyszenia w porozumieniu z niemieckim stowarzyszeniem Initiative e.V. w oparciu o statut, który będzie przygotowany i w pełni zaprezentowany jeszcze przed następnym seminarium SPE zaplanowanym na wrzesień 2016 roku.

ks. Cezary Królewicz

wstecz