W roku 2019 konferencja odbyła się w Budapeszcie. Głównym mottem było: Óbudy-Békásmegyer, które zaczerpnięte zostało wprost z nazwy jednej z dzielnic stolicy Węgier, a co oznacza w tłumaczeniu na j. polski: Budujemy wspólnotę. Jest to dzielnica Budapesztu, gdzie znajduje się hotel Acquintum w którym w dniach 11-13. października 2019 roku stowarzyszenie INITIATIVE WIRTSCHAFT zorganizowało swoją 23. doroczną konferencję. Nazwa dzielnicy Óbudy-Békásmegyer – Budujemy społeczność – dobrze opisuje również działalność INITIATIVE WIRTSCHAFT. Można wyróżnić w tym dwa kierunki: z jednej strony wewnętrznie między członkami z biznesu, kościoła i Diakonii, a z drugiej strony zewnętrznie z partnerami i przyjaciółmi w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Wymiana i wspólnota były intensywnie obecne w obu wymienionych kierunkach.
Na wszystkich spotkaniach INICJATYWY panowała szczególna atmosfera otwartości i solidarności – tak było również teraz w Budapeszcie. Ta atmosfera została ponownie szczególnie zaznaczona przez różnorodne duchowe impulsy z różnych perspektyw, oczywistą obecność uwielbienia i nie tylko przez chór puzonistów INITIATIVE, który zapewnił muzyczny akompaniament, ale także wzbogacił dwa wieczory i nabożeństwo zamykające konferencję w najstarszym kościele ewangelicko-reformowanym w Budapeszcie. „Gospodarka Węgier – osadzona w Unii Europejskiej” to główny temat budapesztańskiej konferencji. Głównym mówcą był prof. dr Hans-Gert Pöttering, były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, który zatytułował swoje wystąpienie: „Quo vadis Europa” – dokąd zmierzasz Europo. W bardzo interesujący sposób przedstawił on rozwój Unii Europejskiej i jej Parlamentu oraz nasze podstawowe wspólne wartości. UE jest wspólnotą wartości, powiedział Pöttering. Podstawą jest godność każdego człowieka i największa siła w człowieku: dążenie do wolności. Nie ukrywał, że w odniesieniu do tych wartości istnieją różnice – zwłaszcza z prezydentem Węgier i postulowaną przez niego „nieliberalną demokracją”. Główną koncepcją Roberta Schumanna przy tworzeniu zalążków Wspólnoty Węgla i Stali w 1950 roku było „pojednanie”. Jest to nadal aktualne. Nie powinniśmy redukować naszej tożsamości do narodów, ale widzieć i myśleć o ojczyźnie, ojczyźnie i Europie razem. Końcowe stwierdzenie Pötteringa: „Zawsze brońmy naszej wolności i prawa, ponieważ prawo zabezpiecza wolność. Następnie w programie konferencji organizatorzy zaproponowali wykład o „gospodarce Węgier” osadzonej w UE. Dr Márta Fazekas, prawniczka i historyk, wyjaśniała znaczenie UE i Niemiec dla węgierskiej gospodarki. Nieproporcjonalny wzrost węgierskiej gospodarki jest silnie uzależniony od europejskich dotacji. Niemcy są najważniejszym partnerem handlowym i inwestorem bezpośrednim. W dyskusji i w rozmowach okazało się, że sporo węgierskich uczestników konferencji wyraźnie popiera politykę obecnego rządu. Nie zawsze było zrozumienie dla niemieckich pytań o wspólne wartości. Sprawia to wrażenie, że dla wielu obywateli Węgier pozytywny rozwój gospodarczy jest elementem dominującym. To, że zależy on od UE i od przynależności do rynku wewnętrznego jest czasem jakby mniej dostrzegane. I mniej też widać, że „decyzje w Brukseli” to zawsze demokratycznie wypracowane decyzje, a nie „dyktat”. Rząd zdaje się nie uświadamiać tego swoim obywatelom. W dyskusji panelowej Pöttering pytał, czy nasze wyobrażenia o sobie nawzajem są zawsze poprawne. Dyskutowano o źródłach naszych wyobrażeń. A czasem, być może, brakuje wspólnego rozumienia pojęć. Jedyne, co pomaga, to rozmowy. Między innymi dlatego doroczna konferencja odbyła się w jednym z krajów partnerskich INITIATIVE WIRTSCHAFT. A podsumowując, pozostaje tylko uznać: Takie rozmowy są i pozostaną zadaniem ciągłym.
Budapeszt jest fascynującym miastem. Sobotnie popołudnie pozwoliło uczestnikom konferencji podziwiać jego piękno. Szczególne zaangażowanie – członka zarządu Andreasa Liebischa w przygotowaniu konferencji jak i wspierającego go w tym na miejscu pod kierownictwem Anny Békefi i jej ojca dr Lajosa Békefi, pozwoliło na sprawny i ciekawy przebieg konferencji.
Stronę polską reprezentowali: prezes Edgar Barcikowski oraz ks. Cezary Królewicz – członkowie Zarządu SPE.