Doroczny zjazd Stowarzyszenia Ewangelickich Przedsiębiorców Initiative e.V. odbył się tym razem w hanzeatyckim mieście Rostock w Niemczech w dniach 10-12 października 2014 roku. W zjeździe wzięli udział wszyscy członkowie Zarządu SPE oraz Koordynator IAC Polska -Gabriela Siegmund. Jego temat brzmiał: Kościół i Przedsiębiorcy- trudne wzajemne relacje. Uczestnicy wysłuchali dwóch referatów oraz mieli możliwość wymienienia poglądów na ten temat w ramach zorganizowanego specjalnie dla nich workshopu. Temat ten pojawił się również w kazaniu w czasie niedzielnego nabożeństwa, które miało formę interesującego dialogu między superintendentem ks. Reinerem Rinne, członkiem Zarządu Initiative e.V. a przedsiębiorcą Andreasem Lichertem będącym również członkiem Initiative. W wolnym czasie uczestnicy zjazdu mieli możliwość zwiedzenia miasta goszczącego zjazd.
Nowo wybrany Zarząd SPE wykorzystał przerwy w trakcie programu zjazdu do wspólnych spotkań członków Zarządu SPE oraz ks. Cezarego Królewicza -przeprowadzenia formalnych obrad Zarządu SPE, w trakcie których omówiono szereg istotnych problemów dotyczących Stowarzyszenia SPE.
Członkowie Zarządu SPE przeprowadzili również szereg rozmów z członkami Initiative e.V. w Niemczech, które miały na celu jeszcze bardziej efektywną współpracę w przyszłości.
Jak co roku również i tym razem rezultaty swoich hospitacji zaprezentowali tegoroczni hospitanci – uczestnicy zagranicznych praktyk w niemieckich firmach. W tym roku Polskę reprezentował tylko jeden hospitant. Był nim Łukasz Hławiczka z Bażanowic (Śląsk Cieszyński), który założył przedsiębiorstwo Geoprojekt (branża: geodezja) i który hospitował przedsiębiorstwo KIRCHNER Engineering Consultants GmbH w Stadthagen.
Stowarzyszenie Initiative e.V., przyznaje co roku nagrodę przedsiębiorcom prowadzącym średniej wielkości firmy w Europie Środko-Wschodniej w uznaniu za ich ponadprzeciętne osiągnięcia. W tym roku nagrodę tę otrzymał Janez Kodila, który prowadzi zakład przetwórstwa mięsnego w miejscowości Murska Sobota w Słowenii.
Przed południem pierwszego dnia zjazdu odbyło się spotkanie członków IAC., czyli Initiative Alumni Club, klub absolwentów (niem. alumni) programu hospitacji, który jest częścią Stowarzyszenia Initiative e.V. Hospitanci to w większości początkujący przedsiębiorcy, pochodzą z Europy Środkowej i Wschodniej, którzy hospitując zakłady działające w tej samej branży należącymi do członków Initiative e.V. zapoznają się z efektywnym sposobem zarządzania takim podmiotem, poznają nowe technologie, mają możliwość poprawić znajomość języka niemieckiego lub angielskiego. Uczestnictwo w tym programie jest bezpłatne.
Po odbyciu hospitacji, istnieje możliwość przystąpienia do IAC, aby móc dalej utrzymywać dotychczasowe i zawiązywać nowe kontakty gospodarcze i przyjacielskie, bo taki jest właśnie główny cel IAC. Innym celem organizacji jest wspieranie swoich członków w prowadzeniu przedsiębiorstw zgodnie z etyką protestancką, tj. tak, aby skutecznie wyważali oni interes własny i społeczny (w aspekcie krajowym i międzynarodowym), w tym aby uwzględniali interesy zatrudnianych przez siebie pracowników oraz wymogi ochrony środowiska naturalnego. Klub działa od trzech lat. Liczy on ok. 90 członków, wśród nich ośmiu członków z Polski.
Na spotkanie członków IAC przybyli w tym roku alumni z Węgier, Rumunii, Ukrainy, Rosji, Polski, Czech, Słowenii, Łotwy i Estonii. W skład polskiej delegacji wchodzili członkowie Zarządu SPE oraz Koordynator IAC Polska.
Spotkanie Alumni składało się z dwóch części. Tematem pierwszej było omówienie dotychczasowego funkcjonowania IAC w poszczególnych krajach i w całości. Gabriela Siegmund zaprezentowała to co udało nam się zrobić w roku 2013 w IAC Polska. Również inni krajowi koordynatorzy zabierali w tej sprawie głos.
Druga część spotkania dotyczyła przyszłości IAC. Wspólnie ustalono, że platforma komunikcyjna IAC, umieszczona na stronie internetowej Xing będzie dalej rozwijana tak, aby stała się z czasem środkiem porozumiewania się wszystkich członków IAC. Łączy się to bardzo ściśle z celem IAC, jakim jest wspieranie budowy kontaktów gospodarczych i przyjacielskich między jego członkami.
W przyszłym roku doroczny zjazd (Jahrestagung) odbędzie się w Bawarii, w mieście Würzburg.
Zarząd SPE zachęca do wzięcia bezpłatnego udziału w programie hospitacji niemieckich przedsiębiorstw. Wszelkie informacje na ten temat znajdą Państwo na stronie Stowarzyszenia Ewangelickich Przedsiębiorców w Polsce (www.spe.pl) lub kontaktując się bezpośrednio z Zarządem SPE.
ks. Cezary Królewicz