Mrągowo gościło przedsiębiorców ewangelickich
W dniach 28-30.04.2006 roku w Mrągowie przedsiębiorcy ewangeliccy zorganizowali kolejne seminarium ogólnopolskie. Było ono poprzedzone spotkaniem integracyjnym 4.02.2006 roku, zorganizowanym przez mazurskich przedsiębiorców, aby lepiej przygotować się do seminarium kwietniowego.
Na seminarium byli obecni przedsiębiorcy prowadzący bardzo zróżnicowaną działalność gospodarczą. Z Mazur przybyli m.in. z Iławy, Bartoszyc, Olecka, Giżycka, Mikołajek, Rucianego-Nidy, Sądr, Wygryn i innych miejscowości. Głównym koordynatorem seminarium był Władysław Wiliński prowadzący swoją firmę w Mrągowie. Spoza Mazur obecni byli przedsiębiorcy ze Śląska Cieszyńskiego, Górnego Śląska oraz Wrocławia. Obecny był także Rudolf Stöhr z Hamburga wraz ze swoją małżonką pełniący funkcję koordynatora współpracy przedsiębiorców niemieckiej organizacji partnerskiej Initiative. Zabrakło niestety biznesmenów z Mazowsza i Pomorza.
W budynkach Parafii Ewangelickiej w Mrągowie zebrani wysłuchali wykładu Marko Walde przedstawiciela Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo-Handlowej w Warszawie. Był on poświęcony szansom i zagrożeniom w małej i średniej przedsiębiorczości w Polsce po wstąpieniu do Unii Europejskiej. Jedną z głównych myśli było wykazanie na podstawie dostępnych danych, że Polska nie jest już krajem taniej siły roboczej dla zagranicznych inwestorów, a coraz bardziej krajem w którym inwestuje się w wiedzę i tzw. wysokie technologie.
Wykład uzupełniła Małgorzata Tabor poprzez prezentację działań firmy FranklinCovey, która jest firmą szkoleniową dla firm o zasięgu globalnym.
W dyskusji poruszano m.in. kwestię możliwości pozyskiwania środków finansowych z Unii Europejskiej na organizowanie podobnych szkoleń dla pracowników małych i średnich firm. Środki mogą otrzymać tzw. organizacje około biznesowe, a nie wprost firmy. W tej sprawie zebrani otrzymali szereg informacji od Marii Montowskiej pełniącej funkcję dyrektora Serwisu Członkowskiego w Polsko-Niemieckiej Izbie Przemysłowo-Handlowej w Warszawie.
Dyskutowano także o tym, czy przedsiębiorca rodzi się przedsiębiorcą czy też nim się staje.
W części popołudniowej wszyscy udali się do oddalonych ok. 15 km od Mrągowa Sądr położonych przy trasie Mragowo-Ryn, gdzie uczestników seminarium ze swoją działalnością zapoznała Krystyna Dickti. Oprócz prowadzonego pensjonatu Christel z własnym wyżywieniem oferowane jest przez Państwa Dickti także zwiedzanie stale rozbudowywanego Muzeum Chata Mazurska. Po prezentacji wszyscy mogli skosztować znanego daleko poza polskimi granicami ciasta – produktu firmowego pensjonatu Christel i pokrzepić się kawą.
Po powrocie do Mrągowa kolejny wykład, tym razem w Galerii Wiliński, zaprezentował ks. Cezary Królewicz. Jego tematem była rola i zadania przedsiębiorcy chrześcijanina, postawy zachowań, miejsce i głos w sprawach społecznych. Prelegent wskazał na zależność pomiędzy światopoglądem, a stosowaną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Powiedział m.in.: Życie gospodarcze nie wyszłoby wogóle poza prymitywny handel wymienny, gdyby ludzie nie ufali sobie wzajemnie. Już od dawna w większości krajów rozwiniętych podstawą do oceny podmiotu gospodarczego jest nie tyle zysk osiągnięty w pojedynczej transakcji, ile przetrwanie i stopniowy rozwój firmy; ceniony jest wzrost jej obrotów, harmonia wewnętrzna i zewnętrzna, a nie użytkowany konsumpcyjnie dochód. Respektowanie powyższych zasad jest pewną wskazówką, aby biznes był biznesem, a nie jedynie prymitywnym handlem wymiennym, działalnością mafijną czy przestępstwem. Pełny tekst >>>
Po dyskusji była jeszcze możliwość prowadzenia równie cennych rozmów pomiędzy uczestnikami i prelegentami. Wieczorem miał miejsce specjalny koncert w Galerii Wiliński zorganizowany w ramach seminarium.
W czasie seminarium przekazano szereg materiałów informacyjnych mających wesprzeć prowadzących swoje firmy.
W niedzielny poranek przedsiębiorcy wzięli udział w nabożeństwie w kościele ewangelickim w Mrągowie. Część przybyłych z odleglejszych terenów Polski przedłużyło swój pobyt na Mazurach korzystając z tzw. długiego weekendu.
Na okres wakacji letnich zaplanowano kontynuację działań integracyjnych mazurskich przedsiębiorców ewangelickich, spotkania integracyjne w Diecezji Wrocławskiej w Szczecinie oraz w Jeleniej Górze – Cieplicach oraz jesienne seminarium ogólnopolskie w Cieszynie.
Zarząd Stowarzyszenia Przedsiębiorców Ewangelickich składa szczególne podziękowania Parafii Ewangelickiej w Mrągowie, jej duszpasterzowi ks. Piotrowi Mendrochowi i jego Małżonce oraz parafianom za pomoc w zorganizowaniu kwietniowego seminarium.
ks. Cezary Królewicz